شیک پوشان


طریقه محاسبه پارچه مورد نیاز برای دوخت
 

اکثر پارچه های بازار عرض 150 سانتی متری يعنی همان 1.5 متر را دارا هستند که اين به خياطها  کمک ميکند تا يک قد پارچه برای لباس مورد نظر را بدوزند. همان طور که ميدانيد وقتی ميخواهيم الگو را روی پارچه بگذاريم و آن را برش بزنيم حتما باید پارچه را دولا کنيم، با اين کار عرض پارچه 75 سانت ميشود.

حال سوالی که برای همه پیش می آید این است که چطور بفهمیم چقدر پارچه احتیاج داریم؟


برای پاسخ به این سوال گام به گام پیش خواهیم رفت.
در ابتدا می بایست دور باسن را اندازه بگیرید، به عنوان مثال برای دوخت یک بلوز ساده این طور محاسبه می کنیم : مثلا اگر دور باسن 100 باشد، داریم :
100/ 4 + 4+ 4 جادکمه = 33 براي جلو 100/ 4 + 2 + 2سانت زيپ= 29 براي پشت
که جمع اين دوتا ميشه 29 + 33 =   62
پس نتیجه میگیریم که از آن پارچه ای که دولا کردیم و عرض آن 75 شد بايد 62 سانت از آن را برای الگو ها کنار بگذاريم که نتیجتا حدود 15 سانت دولا از کنار پارچه ما اضافه می‌آید. که البته اين 15 سانت را می بایست برای سجاف کنار بگذاريم.
حال نوبت به پارچه‌ی لازم برای آستین ها می‌رسد گشادی آستين ما 24 سانت شده و ما 2 تا آستين 24 + 24 سانت داريم که نهایتا حدود50 سانت لازم داریم . وقتی الگوی آستين را روی آن 75 سانت بگذاريم از 75 سانت ما 50 سانت برای استين مصرف ميشود و کنار آستينهای ما 25 سانت اضافه می ماند. که اين 25 سانت را براي يقه لباس کنار می‌گذاريم.
در نهایت :
برای مقدار پارچه مورد نياز بالاتنه ما نياز به قد کل لباس داريم مثلا قد بلوز را 70 سانت گرفتيم و قد آستين را 30 سانت و طبق آن گشادی لباس را هم روی 75 سانت دولای پارچه محاسبه کرديم و متوجه شدیم که پارچه برای ما روی عرض 75 سانت کافی هست. پس نتيجه ميگيريم که ما برای همچين بلوزی  70 +30 سانت پارچه که همان 1 متر ميشه لازم داريم.

نهایتا همه چيز برای خريد پارچه بستگی به جمع بندی دور باسن و قد مورد نياز دارد.البته پارچه های عرض 150 برای اکثر خانمها کافی است و فقط خانمهای با سايز بالا نياز به 2 قد پارچه دارند . به عنوان مثال دور باسن يک خانم با سايز بالا، 145 هست. داريم 145/4+4+ 4سانت جا دکمه = 45 برای جلو و 145/4+2+ سانت زيپ 2= 41 پشت و45+41 = 86 و ميبينيم که عدد 86 ما از 75 بزرگتر شده است. پس پارچه دولای 75 سانت ما برای 86 سانت گشادی الگوها کم می آيد و بايد برای هر دو قسمت پشت و جلو دوقد بگيريم. مثلا اگر قد بلوز را 70 گرفتيم بايد 70+70 سانت پارچه بگيريم. ديگر نيازی نداريم برای آستين لباس پارچه ای در نظر بگیریم زیرا که پارچه مورد نياز برای آستين از کنار دو تا بالاتنه پشت و جلو در می آيد.

منظور از یک قد پارچه چیست؟


منظور از يک قد پارچه ، پارچه مورد نيازی است که به صورت دولا قسمت بالاتنه برای پشت و جلو  کافی باشد . و برای مقدار اندازه آستين بايد جداگانه پارچه تهيه کنيم. اين بحث در مورد شلوار زنانه و دامن ساده  و انواع دامن، انواع مانتو ها و لباسهای ماکــسی و شب و تاپ و … صدق ميکند.

جنس پارچه


براي پارچه هايی مثل ريون که خيلی کش می آیند اين بحث فرق می کند و  به دلیل این که اندازه دور باسن را کمتر گرفته ايم و جمع بندی برای دور باسن نداريم لباس نياز به دکمه و زيپ ندارد.  پس يک قد پارچه برای هر سايزی کافی است و حتی می شود از کناره‌های اضافه ان نيز آستين تهيه کرد.  اگر تصمیم دارید يک بلوز ساده ريون با قد 60 برا خودتان بدوزيد نياز به 60 سانت پارچه ريون داريد و از کناره های آن می توانید آستین در بیاورید ( البته آستين کوتاه به بلندی حداکثر 30 سانت )  ولی اگر خواستيد بلوز آستين بلند ريون بدوزيد با قد 60 سانت نياز به 60+60 سانت پارچه داريد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 comment on “طریقه محاسبه پارچه مورد نیاز برای دوخت

X